Jak sprowadza się auta z zagranicy?
- By : Wroclaw-skupsamochodow.pl
- Category : Motoryzacja
- Tags: prawo, samochód, sprowadzanie samochodów, tłumaczenia
Sprowadzanie samochodów z zagranicy staje się coraz bardziej popularne. Niestety dla wielu ludzi, tego typu czynności źle się kojarzą, ponieważ boją się że kupią po prostu podpicowany złom. Trzeba wiedzieć jak sprowadzać auta, i jakie auta kupować, aby uniknąć przykrego rozczarowania.
Jak sprowadzić auto z zagranicy?
Zasadniczo, sprowadzanie aut z poza granic kraju nie jest szczególnie skomplikowane. Wiadomo natomiast, ze nieco bardziej skomplikowane może być znalezienie konkretnego ciekawego egzemplarza auta. Wie o tym każdy, kto na własną rękę starał się zakupić samochód. Niestety znalezienie wysokiej jakości pojazdu w rozsądnej cenie często może zakończyć się rozczarowaniem. Często natrafia się także na handlarzy, którzy mocno poodrysowują zniszczone auta, wpuszczając je dalej w obieg. Wystarczy dobrze wyeksponować samochód, aby móc dalej sprzedać go w komisie. Takie rozwiązania są oczywiście niepoprawne, jednak ludzie często się na to nabierają. Oczywiście możliwe jest także znalezienie zadbanego egzemplarza, posiadającego udokumentowany przebieg. Niektóre znalezione pojazdy są naprawdę regularnie serwisowane, można także znaleźć odrestaurowane starsze modele pojazdów, polecane szczególnie dla kolekcjonerów. Niestety często tego typu pojazdy często są droższe niż te, które zakupić można w Polsce, więc jak widać, trzeba uważać na wszystko.
Zakup auta wymaga wiedzy i dokładnego sprawdzenia
Powodzenie w zakupie odpowiedniego auta zdecydowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Wszystko trzeba zaplanować odpowiednio wcześniej. Poszukiwania należy rozpocząć od znalezienia dogodnych ogłoszeń na różnego rodzaju portalach. Nie ma sensu jeżdżenie po giełdach ani komisach. Po znalezieniu odpowiedniego ogłoszenia trzeba oczywiście skontaktować się ze sprzedawcami, najlepiej w sposób telefoniczny i zapytać o wszelkie szczegóły, które dotyczą samochodu, a które nie zostały podane w ogłoszeniu. Należy zabrać ze sobą umowę kupna w dwóch językach. Jeśli dojdzie do zakupu auta, konieczna będzie wizyta w urzędzie miejscowym, aby egzekwować prawo, w celu wyrejestrowania pojazdu. Samochód może być transportowany do Polski na lawecie, lub można nim przyjechać, jednak konieczne będzie wówczas ubezpieczenie oraz tablice wjazdowe. Kiedy dojdzie do sfinalizowania transakcji należy pamiętać o prawidłowym wypełnieniu umów oraz o kompletnych dokumentach pojazdu, konieczne mogą okazać się tłumaczenia.
Zakup aut poza granicami Unii Europejskiej
Jeśli zamierzamy zakupić auto na przykład w Szwajcarii, w USA, czy też w Kanadzie należy pamiętać o tym, że kraje te znajdują się poza granicami Unii Europejskiej, tak więc przy tego rodzaju zakupie aut spodziewać należy się większej liczby formalności do dokonania, a także wyższych opłat. Co więcej konieczne jest wniesienia cła wynoszącego około dziesięciu procent wartości auta, a także podatku VAT. Pojazdy wyprodukowane w Europie są zwalniane z tej opłaty, pod warunkiem zdobycia świadectwa EUR-1. Istnieje natomiast możliwość na obniżenie kwoty, którą należy uiścić