Odpowiednia temperatura silnika
- By : Wroclaw-skupsamochodow.pl
- Category : Motoryzacja
- Tags: chłodnice
Poszczególne elementy w samochodzie pełnią różną rolę. Jedne odpowiadają za hamowanie, inne za poprawne sterowanie pojazdem. Jednak to nie wszystko. Są także inne istotne elementy, bez których samochód nie mógłby poprawnie funkcjonować. Jednym z nich jest chłodnica.
Jaką rolę spełnia chłodnica?
Chłodnice w samochodach oczywiście zgodnie z swoją nazwą chłodzą pracujące silniki. Jednak warto pamiętać o tym, że silnik nie może być również zbyt zimny. Dlatego tak naprawdę musimy pamiętać o tym, że zadaniem chłodnicy jest głównie utrzymanie optymalnej temperatury silnika, co umożliwia jego jak najbardziej wydajną pracę i prawidłowe spalanie paliwa. Za najbardziej odpowiednią temperaturę cieczy chłodzącej uznaje się to oscylującą między 85 a 90 stopni Celsjusza.
Okazuje się, że nie jest to jedyna funkcja układu chłodniczego. Kolejna nie ma tak naprawdę związku z pracą silnika. Jest to ogrzewanie kabiny pasażerskiej. Nagrzewnica, która za to odpowiada w szczególności jest jednym z elementów całego układu chłodniczego w naszym pojeździe. Ciepło przez nią produkowane dostarczane jest do wnętrza pojazdu przy pomocy zamontowanych w samochodzie wentylatorów.
Budowa i działanie układu chłodniczego.
Układy chłodnicze są zazwyczaj dosyć proste. W centralnej części znajduje się silnik, który posiada kanały wodne. Wyprowadzają one ciecz na zewnątrz przy użyciu zazwyczaj gumowych przewodów wodnych. Dodatkowo mogą też doprowadzać ciecz z zewnątrz do kanałów wodnych. Kanały te łączą dwa podstawowe układy z wymiennikami ciepła. Są to nagrzewnice i z drugiej strony chłodnice. Jak można się zorientować, każdy z tych układów pełni odmienne funkcje.
Nie ma wątpliwości jednak, że to chłodnice są najważniejszymi częściami układu chłodniczego. Dzięki nim ciepło z cieczy z silnika jest odprowadzone na zewnątrz, co zapobiega przegrzaniu silnika. Wszystko to działa dzięki pompie wody, która jest zamontowana przy silniku. Wymusza ona prawidłowy obieg cieczy. Gdzie dokładnie trafia ciecz odprowadzona z silnika? Właśnie od chłodnicy, gdzie traci swoje ciepło. Dzieje się to dzięki temu, że trafia na nią pęd powietrza, który ją ochładza. Jeśli samo powietrze nie jest w stanie ochłodzić cieczy, to wtedy uruchamia się wentylator, który wspomaga jego działanie i zapobiega wrzeniu cieczy.
Choć układ wydaje się skomplikowany, to w porównaniu z innymi jest stosunkowo prosty. Mimo to dobrze spełnia swoją rolę i reguluje pracę samochodu. Dzięki temu możemy sprawnie się nim poruszać, a silnik pracuje tak, jak powinien.