W jaki sposób da się ustawić światła w samochodzie?

Motoryzacja

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, że nieodpowiednio ustawione światła, to nie tylko spadek widoczności, lecz również ryzyko oślepienia innych prowadzących pojazdy. Warto odnotować fakt, że ustawienie świateł jest nadzorowane w trakcie badania technicznego.

Stąd też w niniejszym tekście pochylimy się nad niniejszym zagadnieniem. Zasadnicze pytanie brzmi – Jak ustawić światła w samochodzie? Sprawdzimy też, gdzie można tego dokonać. Zatem zapraszamy do lektury.

Taj jak już zostało wspomniane tego rodzaju czynność, jest elementem badania technicznego pojazdu. Stąd też przy profesjonalnie przeprowadzonej diagnostyce możemy wykonać tego rodzaju czynność.
Szczególnie jest to zalecane w następujących sytuacjach:

 • jak tylko zapada szybciej zmrok, a zatem okresie jesienno-zimowym,
 • po drobnych stłuczkach,
 • wymianie lub demontażu reflektora,
 • każdorazowo po wymianie żarówki,
 • zmianie elementów zawieszenia,
 • po naprawach blacharskich nadwozia.

Koszt takiego działania to około 20 złotych, a przy tym nie powinno to zająć więcej niż kilka chwil. Tym samym nasuwa się oczywisty wniosek, że zaniechania tego rodzaju działań nie można zbywać brakiem czasu lub pieniędzy. Planując udać się na Stację Kontroli Pojazdów w celu optymalnego ustawienia świateł, powinniśmy należycie go dociążyć, postarać się o odpowiednie usytuowanie pojazdu oraz zapewnić optymalne ciśnienie w oponach.

Jak ustawić światła w samochodzie w warunkach domowych? Informacje

Warto mieć świadomość tego, że wizyta na stacji diagnostycznej to nie jedyne rozwiązanie, jakie sprzyja prawidłowemu ustawieniu świateł w samochodzie. Można bowiem tego dokonać na własną rękę, a najpowszechniejszym wyborem jest ustawianie świateł na ścianie. Jak się do tego zabrać? To proste:

 1. Oznaczamy wysokość, na jaką świecą reflektory na ścianę.
 2. Samochód oddalamy od ściany na 10 metrów
 3. Wyliczamy granicę światłocienia, czyli 10 metrów mnożymy przez 1,3 (bądź też inną wartość, jaka widnieje na reflektorze w proc.).
 4. Określamy wysokość granicy światło cienia.
 5. Regulujemy światła przy pomocy regulacji na boku, aby początek ścięcia 15% rozpoczynał się pośrodku reflektora.

Warto tutaj nadmienić, że powyższą czynność wykonuje się oddzielnie dla każdego z reflektorów. Co więcej, regulując jeden ten drugi, musi być przysłonięty. Niniejsze rozwiązanie pozwala w sposób ogólny kontrolować na własną rękę ustawienia lamp. Chcąc ową czynność przeprowadzić profesjonalnie, należy stosować bardziej profesjonalne rozwiązania. Takie znajdziemy na wspomnianej już wcześniej stacji diagnostycznej. Jednym z urządzeń tego typu jest np. analizator strumienia światła, który dokładnie określić moc żarówek. W ten sposób da się niezwykle precyzyjnie ustawić reflektory w aucie.

 

Motoryzacja
5 podstawowych wskazówek dla początkujących, jak nauczyć się bezpieczeństwa jazdy samochodem

Każdego dnia widzę, że wiele osób uczy się jeździć samochodem, ale czasami nie potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nauka jazdy nie jest zła, ponieważ każdy musi prowadzić samochód, ale jeśli chcesz uniknąć wypadków, lepiej zachować ostrożność. Istnieją pewne wskazówki, które sprawią, że nauka bezpieczeństwa samochodowego będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli jesteś …

Motoryzacja
Zasady ruchu drogowego dla kierowców

Prowadzenie pojazdu to najbardziej niebezpieczna praca, nie tylko ze względu na ruch drogowy, ale także na warunki panujące na drodze. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy, bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych wytycznych, a jeśli chcesz uniknąć wypadku, musisz przestrzegać poniższych zasad ruchu drogowego dla kierowców. Poznaj te informacje: 1. Unikaj rozmawiania …

Motoryzacja
7 prostych zasad, jak zostać dobrym kierowcą

Czy jesteś dobrym kierowcą? Jeśli nie, to lepiej zacznij uczyć się kilku zasad bezpiecznej i pewnej jazdy. Ruch drogowy rośnie z dnia na dzień i jeśli nie będziesz na niego uważać, możesz napotkać problemy. Jeśli więc chcesz zostać dobrym kierowcą, poznaj te informacje i kilka prostych zasad, które Ci w …