Pierwsze kilometry na drodze
- By : Wroclaw-skupsamochodow.pl
- Category : Motoryzacja
- Tags: nauka jazdy
Każdy z nas uczył się jeździć czymś lub na czymś. Pierwszym poważnym pojazdem zapewne był rower. Jednak przychodzi czas, kiedy większość ludzi decyduje się na naukę jazdy czymś, na co niestety potrzeba konkretnych uprawnień. A jak to jest z nauczeniem się jazdy samochodem ?
Najpierw teoria
Bądźmy szczerzy – bez podstaw teoretycznych nie ma nic. To sprawa priorytetowa. Musimy wiedzieć kto ma pierwszeństwo przejazdu, jaki znak oznacza, że możemy jechać tą drogą, a także, że inny oznacza nakaz jazdy prosto. Bez tego nic się nie uda. Nauka jazdy wbrew pozorom zaczyna się od podstaw teoretycznych. W trakcie późniejszej jazdy musimy znać wszystkie zasady, aby móc sprawnie poruszać się po drodze.
Część praktyczna
Kiedy już opanujemy teorię, możemy zabrać się za praktykę. To przede wszystkim ta właściwa nauka jazdy. Musimy nauczyć się tego, co do czego służy. Ważne jest to, abyśmy nie mylili ze sobą poszczególnych elementów, ponieważ może to utrudniać sprawną jazdę po mieście. Im więcej jeździmy, tym lepiej powinno nam to wychodzić. Jak to mówią – trening czyni mistrza.
Co jeszcze musimy umieć ?
Sama jazda nie wystarczy. Trzeba znać poszczególne elementy pod maską samochodu, czy rozróżniać poszczególne rodzaje świateł. Powinniśmy potrafić reagować na to, jakie kontrolki zapalają nam się na desce rozdzielczej. Kiedy widzimy, że brakuje oleju, powinniśmy szybko się zatrzymać i go uzupełnić. Musimy umieć reagować i radzić sobie w podstawowych sytuacjach, takich jak sprawdzenie poziomu poszczególnych płynów przed jazdą.
Gdzie najlepiej uczyć się jeździć ?
Jest coraz więcej szkół jazdy. Jedne są bardziej popularne, inne mniej. Jeśli rozpoczynamy kurs nauki jazdy, to warto popytać znajomych i zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych instruktorów. Dzięki temu możemy wybrać dla siebie kogoś, kto rzeczywiście dobrze przygotuje nas do egzaminu prawa jazdy. Instruktorzy prowadzą zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne. Te drugie nie są zazwyczaj obowiązkowe, ale warto na nie uczęszczać, ponieważ instruktorzy udzielają wtedy wielu ciekawych rad. Kursy mają przygotować nas do jazdy na mieście, ale nie robią z nas świetnych kierowców.
Im więcej będziemy ćwiczyć, tym lepsze będą nasze umiejętności. Sam kurs i późniejszy egzamin to tylko podstawa, na której nie warto poprzestawać. Powinniśmy dalej się doskonalić, szczególnie dużo jeżdżąc i stosując zdobyte umiejętności. Wiele osób rezygnuje z tego i tak naprawdę marnuje nabyte wcześniej umiejętności. Później takie osoby niestety odczuwają strach przed ponownym prowadzeniem pojazdu. Jednak można zawsze dokupić jazdy doszkalające i przypomnieć sobie to, czego już wcześniej się nauczyliśmy.