Co grozi za przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze?
- By : Wroclaw-skupsamochodow.pl
- Category : Motoryzacja
- Tags: mandat, pirat drogowy, prawo
Każdy kierujący pojazdem mechanicznych po drogach publicznych znajdujących się na terytorium naszego kraju jest zobowiązany do przestrzegania przepisów prawa regulujących ruch drogowy. Naczelnym dokumentem w tej sprawie jest kodeks drogowy, który określa w jaki sposób należy poruszać się po drogach, kto ma do tego prawo oraz jakie konsekwencje grożą tym, którzy będą łamać ustanowione prawem przepisy.
Za co grozi mandat?
Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że w przypadku gdy złamie prawo, to może dostać karę pieniężną. Oprócz takiej kary nakładane są także punkty karne, gdy się zbierze ich za dużo, to można stracić prawo jazdy. Warto pamiętać o tym, że mandaty wlepiane są nie tylko w przypadku bezpośredniej kontroli przez policję. Jeżeli pirat drogowy przekroczy dozwoloną prędkość i takie zdarzenie zostanie zarejestrowane przez radar, to również otrzyma karę pieniężną, z tym że za pośrednictwem poczty. Przekroczenie prędkości to nie jest jednak jedyne przewinienie za które można zostać ukaranym mandatem. Grzywna grozi również za wyprzedzanie innego pojazdu w niedozwolonym miejscu, jazdę bez włączonych świateł czy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, za rozmawianie przez telefon komórkowy, a także za wiele innych wykroczeń. Szczegółowy wykaz wraz z taryfikatorem można znaleźć w kodeksie drogowym.
Prawo drogowe w innych krajach
Wyjeżdżając poza granicę kraju zawsze warto jest się zapoznać z prawem drogowym obowiązującym na terytorium państw przez które będzie się przejeżdżać. Mandaty u naszych sąsiadów są nieporównywalnie większe. Inne są także wymagania dotyczące na przykład obowiązkowego wyposażenia samochodu. Przykładowo, na terytorium Słowacji w samochodzie powinno znajdować się tyle kamizelek bezpieczeństwa, na ile osób zarejestrowany jest samochód. Płynie z tego taki wniosek, że nawet w sytuacji, gdy kierowca jedzie sam pojazdem zarejestrowanym na pięć osób, to powinien mieć przy sobie pięć kamizelek odblaskowych.
Sytuacje sporne
Często zdarza się, że kierowca nie zgadza się zupełnie ze stawianymi mu przez funkcjonariuszy prawa zarzutami. Co w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście kierujący pojazdem nie musi przyjąć mandatu karnego jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości co do tego czy został on wystawiony zasadnie. Jeżeli kierowca zdecyduje się nie przyjąć mandatu, to wówczas sprawa kierowana jest do sądu i to sędzia ostatecznie rozstrzygnie, czy trzeba mandat zapłacić czy też nie. Jeżeli rację będzie miała policja, to trzeba się liczyć także z koniecznością uregulowania opłat sądowych.