Jak działają systemy elektryczne samochodu?

Motoryzacja

Instalacja elektryczna samochodu jest obwodem zamkniętym z niezależnym źródłem zasilania akumulatora. Działa na niewielką część mocy obwodu domowego i montuje ją elektryk samochodowy.

Typowa instalacja elektryczna.

Oprócz głównych obwodów ładowania, rozruchu i zapłonu istnieją inne obwody zasilające światła, silniki elektryczne, czujniki i wskaźniki przyrządów elektrycznych, elementy grzejne, zamki magnetyczne, radio i tak dalej. Wszystkie obwody są otwierane i zamykane za pomocą przełączników lub przekaźników – zdalnych przełączników obsługiwanych przez elektromagnesy.
Prąd płynie pojedynczym kablem z akumulatora do zasilanego elementu iz powrotem do akumulatora przez metalowy korpus samochodu. Korpus jest połączony grubym kablem z zaciskiem uziemienia akumulatora.

Ten typ obwodu nazywany jest układem uziemienia, każda jego część połączona z karoserią jest uziemiona.

Siła prądu jest mierzona w amperach (amperach); ciśnienie, które napędza go wokół obwodu, nazywa się napięciem ( wolty ). Nowoczesne samochody mają akumulator 12 woltów. Jego wydajność jest mierzona w amperach/godzinach. Akumulator o natężeniu 56 amperów na godzinę powinien być w stanie dostarczyć prąd o natężeniu 1 ampera przez 56 godzin lub 2 ampery przez 28 godzin.

Jeśli napięcie akumulatora spada, płynie mniej prądu, a ostatecznie nie wystarcza, aby podzespoły działały.

Elektryka w samochodzie – prąd, napięcie i rezystancja.

Stopień, w jakim przewód opiera się przepływowi prądu, nazywa się rezystancją i jest mierzony w omach.

Cienkie druty przewodzą gorzej niż grube, ponieważ elektrony mają mniej miejsca na przejście.

Energia potrzebna do przepchnięcia prądu przez opór jest przekształcana w ciepło. Może to być przydatne, na przykład w bardzo cienkim żarniku żarówki, który świeci na biało.

Nie wolno jednak łączyć elementu o dużym poborze prądu zbyt cienkimi przewodami, gdyż spowoduje to przegrzanie, przepalenie bezpiecznika lub przepalenie.

Wszystkie elektryczne jednostki miary są ze sobą powiązane: ciśnienie 1 wolta powoduje przepływ prądu o natężeniu 1 A przez rezystancję 1 oma. Wolty podzielone przez omy równe ampery. Na przykład żarówka o rezystancji 3 omów w układzie 12 V zużywa 4 ampery.

Oznacza to, że musi być podłączony za pomocą przewodów wystarczająco grubych, aby wygodnie przenieść 4 ampery.

Często pobór mocy komponentu jest podawany w watach, które można znaleźć poprzez pomnożenie amperów i woltów. Lampa w przykładzie zużywa 48 watów.

Biegunowość dodatnia i ujemna.

Energia elektryczna płynie z akumulatora tylko w jednym kierunku, a niektóre elementy działają tylko wtedy, gdy przepływ przez nie jest we właściwym kierunku.

Ta akceptacja jednokierunkowego przepływu nazywana jest polaryzacją. W większości samochodów biegun ujemny () akumulatora jest uziemiony, a biegun dodatni (+) zasila instalację elektryczną i w ten sposób elektronika w samochodzie działa.

Nazywa się to systemem uziemienia ujemnego, a kupując akcesorium elektryczne, na przykład radio, sprawdź, czy jest ono typu odpowiedniego dla systemu twojego samochodu. Zamontowanie radia z nieprawidłową polaryzacją uszkodzi zestaw, ale większość radioodbiorników samochodowych posiada zewnętrzny przełącznik do ustawiania polaryzacji zgodnie z polaryzacją samochodu. Przełącz na prawidłowe ustawienie przed montażem.

 

Motoryzacja
5 podstawowych wskazówek dla początkujących, jak nauczyć się bezpieczeństwa jazdy samochodem

Każdego dnia widzę, że wiele osób uczy się jeździć samochodem, ale czasami nie potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nauka jazdy nie jest zła, ponieważ każdy musi prowadzić samochód, ale jeśli chcesz uniknąć wypadków, lepiej zachować ostrożność. Istnieją pewne wskazówki, które sprawią, że nauka bezpieczeństwa samochodowego będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli jesteś …

Motoryzacja
Zasady ruchu drogowego dla kierowców

Prowadzenie pojazdu to najbardziej niebezpieczna praca, nie tylko ze względu na ruch drogowy, ale także na warunki panujące na drodze. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy, bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych wytycznych, a jeśli chcesz uniknąć wypadku, musisz przestrzegać poniższych zasad ruchu drogowego dla kierowców. Poznaj te informacje: 1. Unikaj rozmawiania …

Motoryzacja
7 prostych zasad, jak zostać dobrym kierowcą

Czy jesteś dobrym kierowcą? Jeśli nie, to lepiej zacznij uczyć się kilku zasad bezpiecznej i pewnej jazdy. Ruch drogowy rośnie z dnia na dzień i jeśli nie będziesz na niego uważać, możesz napotkać problemy. Jeśli więc chcesz zostać dobrym kierowcą, poznaj te informacje i kilka prostych zasad, które Ci w …