W jaki sposób da się ustawić światła w samochodzie?

Motoryzacja

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, że nieodpowiednio ustawione światła, to nie tylko spadek widoczności, lecz również ryzyko oślepienia innych prowadzących pojazdy. Warto odnotować fakt, że ustawienie świateł jest nadzorowane w trakcie badania technicznego.

Stąd też w niniejszym tekście pochylimy się nad niniejszym zagadnieniem. Zasadnicze pytanie brzmi – Jak ustawić światła w samochodzie? Sprawdzimy też, gdzie można tego dokonać. Zatem zapraszamy do lektury.

Taj jak już zostało wspomniane tego rodzaju czynność, jest elementem badania technicznego pojazdu. Stąd też przy profesjonalnie przeprowadzonej diagnostyce możemy wykonać tego rodzaju czynność.
Szczególnie jest to zalecane w następujących sytuacjach:

 • jak tylko zapada szybciej zmrok, a zatem okresie jesienno-zimowym,
 • po drobnych stłuczkach,
 • wymianie lub demontażu reflektora,
 • każdorazowo po wymianie żarówki,
 • zmianie elementów zawieszenia,
 • po naprawach blacharskich nadwozia.

Koszt takiego działania to około 20 złotych, a przy tym nie powinno to zająć więcej niż kilka chwil. Tym samym nasuwa się oczywisty wniosek, że zaniechania tego rodzaju działań nie można zbywać brakiem czasu lub pieniędzy. Planując udać się na Stację Kontroli Pojazdów w celu optymalnego ustawienia świateł, powinniśmy należycie go dociążyć, postarać się o odpowiednie usytuowanie pojazdu oraz zapewnić optymalne ciśnienie w oponach.

Jak ustawić światła w samochodzie w warunkach domowych? Informacje

Warto mieć świadomość tego, że wizyta na stacji diagnostycznej to nie jedyne rozwiązanie, jakie sprzyja prawidłowemu ustawieniu świateł w samochodzie. Można bowiem tego dokonać na własną rękę, a najpowszechniejszym wyborem jest ustawianie świateł na ścianie. Jak się do tego zabrać? To proste:

 1. Oznaczamy wysokość, na jaką świecą reflektory na ścianę.
 2. Samochód oddalamy od ściany na 10 metrów
 3. Wyliczamy granicę światłocienia, czyli 10 metrów mnożymy przez 1,3 (bądź też inną wartość, jaka widnieje na reflektorze w proc.).
 4. Określamy wysokość granicy światło cienia.
 5. Regulujemy światła przy pomocy regulacji na boku, aby początek ścięcia 15% rozpoczynał się pośrodku reflektora.

Warto tutaj nadmienić, że powyższą czynność wykonuje się oddzielnie dla każdego z reflektorów. Co więcej, regulując jeden ten drugi, musi być przysłonięty. Niniejsze rozwiązanie pozwala w sposób ogólny kontrolować na własną rękę ustawienia lamp. Chcąc ową czynność przeprowadzić profesjonalnie, należy stosować bardziej profesjonalne rozwiązania. Takie znajdziemy na wspomnianej już wcześniej stacji diagnostycznej. Jednym z urządzeń tego typu jest np. analizator strumienia światła, który dokładnie określić moc żarówek. W ten sposób da się niezwykle precyzyjnie ustawić reflektory w aucie.

 

Motoryzacja
Układ przeniesienia napędu.

Układ przeniesienia napędu w samochodzie lub pojeździe składa się z wielu różnych elementów. Ogólnie odnosi się do centralnego układu napędowego, który napędza pojazd za pomocą silnika. Centralny układ składa się sprzęgło, skrzynia biegów, mechanizm różnicowy, wał napędowy, piasta koła oraz koło zamachowe lub zamachowe dwumasowe, oraz innych akcesoriów, które pomagają …

Motoryzacja
Turbosprężarka w samochodzie – po co i dlaczego?

Zadaniem turbosprężarki jest poprawa ogólnej sprawności samochodu i zwiększenie jego osiągów. Montuje się ja w silniku pojazdu i jest złożona z dwóch części, połączonych wałem. Zasada działania jest prosta: z jednej strony gorące spaliny obracają turbinę połączoną z inną turbiną, która zasysa powietrze i wtłacza je do silnika. Dzięki takiej …

Motoryzacja
System, kontroli trakcji- o czym pamiętać?

System, kontroli trakcji- o czym pamiętać? Poczucie bezpieczeństwa ma bardzo duże znaczenie za każdym razem, gdy wsiadamy za kierownicę. Należy o tym, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za nas samych, pasażerów naszego samochodu, ale również i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Koniecznie należy już dziś zastanowić się nad poszczególnymi możliwościami, ponieważ …